Олексій Жмеренецький, випускник кафедри комп’ютерних наук (спеціальність «інформаційні технологій проектування») Хмельницького національного університету, наразі Народний депутат Верховної Ради України, постійний член делегацій ВРУ у Парламентській Асамблеї НАТО і Міжпарламентському Союзі.
На комітеті з питань демократії Міжпарламентського союзу розказав про можливості України для партнерів у боротьбі з фейками в інтернеті та про деструктивну роль авторитарних режимів у використанні ШІ для дестабілізації суспільств.
Треба пам’ятати, що кінцевий результат використання ШІ зараз все ще залежить від наміру людини, яка програмує та використовує цю технологію. Технологічний процес стане загрозою людству, як стала ядерна зброя, в руках тоталітарних режимів. У сучасному світі фейків та діпфейків ми, як мирні держави, разом боремося за реальність. А у нас є ворог, який бореться проти справедливості, прав людини та рівних можливостей. Наприклад, сьогодні ми повинні працювати над тим, щоб не допустити використання росії та інших зловмисних режимів нових технологій для поширення агресії та соціальної поляризації на всіх континентах
Українці вже продемонстрували вміння швидко опановувати нові технології та відкривати в них можливості, які ніхто раніше не уявляв. В Україні компанії вже активно розробляють продукти на основі штучного інтелекту. Наприклад, AI-стартап Osavul відстежує ворожу пропаганду та допомагає Раді національної безпеки і оборони та Міноборони виявляти операції російського впливу у соціальних Очевидна перевага ШІ – швидкість. Проект Osavul аналізує тисячі повідомлень і публікацій у соціальних мережах та визначає організовані кампанії швидше, ніж людські аналізи. Поки росія експортує дезінформацію, Україна стає експортером технологій для боротьби за реальність і правду.
Ключове питання – як сприяти позитивному впливу штучного інтелекту, запобігаючи його ризикам. Це наше спільне завдання. ChatGPT нічого сам по собі не створює. Це просто мовна модель програмного забезпечення, яка збирає, поєднує та редагує наявну інформацію у глобальній мережі. Воно не розрізняє правду від неправди, не кажучи вже про етичність її результатів. І поки що нашим людським завданням залишається вирішувати, що є правдою.
Треба співпрацювати і використовувати ШІ для розпізнавання брехні в інтернеті.